Rozhodování

2.5K 201 10

Lily

Konečně s úsměvem na tváři se po boku Mel vracím na snídani. Velká síň je již přeplněná studenty.

,,Marris to včera přepískla s alkoholem," informuje mě Mel vlatsně docela zbytečně, stačil mi jediný pohled a bylo mi to jasný. Kruhy pod očima, nazelenalá pokožka, rozcuchané vlasy a hlava opřená do rukou to říkají víc než jasně. Není ale sama, takto ztřískaně a bez energie působí půlka stolu.

,,Vem si tohle," to k nám zrovna přišel Sirius a podal Marris malou lahvičku s purpurovou látkou uvnitř. Téměř se na ní ale nepodíval. Marris překvapeně zamrkala a vypila. ,,Děkuju," šeptla, ale Sirius ji nevěnoval přílišnou pozornost a otočil se na mě.

,,Musím se ti omluvit Lily, měl jsem jen strach, když si teď primuska..." Omluvně se usmál. Smířeně jsem kývla, vztek už ze mě vyprchal a spíš bych uvítala, kdyby se o tom přestalo mluvit. ,,Chtěl jsem jenom říct, že už ti věřím, promiň Evansová," pošeptal a odešel.

Během bohaté snídaně obcházeli studenty ředitelé jejich koleje, pro Nebelvír to je profesorka McGonagalová ve smaragdovým hábitu a s malým drdolem. Studenti, co obdrželi rozvrh si ho znechuceně prohlédli, dopili čaj a pak se s otráveným výrazem vydali na svou první hodinu. Studenty 7. ročníku profesorka záměrně vynechala a ve chvíli, kdy i poslední šesťáci opustili místnost s rozvrhem v ruce se na nás obrátila.

,,Co dnes budeme dělat?" zeptala jsem se tlumeně. Na letos jsme neměli ani žádný seznam učebnic.

,,Vy ostatní," ukázala na nás profesorka jako by mě slyšela, ,,máte dva dny volna," stolem se ozvalo nadšení, které se nikdo ani nepokoušel skrývat, ,,využijete ho k sestavení svého rozvrhu, musíte zvážit čemu se v dospělosti chcete věnovat a co vás baví. Zvolit si své budoucí povolání. Nyní se přesunete do učebny kouzelných formulí ve čtvrtém patře. Tam dostanete další potřebné instrukce a informace."

Touto informací všechny zaskočila, to už si máme vybrat své povolání? Spousta studentů se nad tím ještě ani nezamyslela, natož aby zítra odevzdala rozhodnutí. Viděla jsem Marris, která nešťastně zbledla, patřila k těm, co rozhodnutí zatím odkládali.

,,Už zítra?" zalapala po dechu Natalia.

,,A co jste čekala, musíte se specializovat na předměty ve kterých vynikáte a zlepšovat se v nich. Dále se nebudete zdržovat s předměty, které později nepoužijete. Naopak vám případně přibudou předměty, které pro své povolání bude muset bezpodmínečně ovládat."

Melissa se ke mě naklonila blíž. ,,Tak co, pořád jsi rozhodnutá pro bystrozorku?" Kývla jsem. Stále jsem si ale nebyla jistá, ale jiný povolání mě ani nenapadalo.

,,Holky, co mám dělat? Vůbec netuším, čím chci být. V ničem nevynikám," roztřásla se Marris.

Všichni se rázem zvedli a pospíchali do oné učebny. Když jsem byla ve dveřích zastavila mě profesorka McGonagalová. ,,Můžu si s váma promluvit?" a bez čekání na odpověď se obrátila, aby našla místo, kde by nás nikdo nerušil. Následovala jsem jí. Zastavila se opodál.

,,Děje se něco?" zeptala jsem se nejistě.

,,Vlastně ne, ale chtěla jsem vás varovat. Je mi jasné, že jste mi včera lhala," odporovačně jsem se nadechla, ale jen mírně zavrtěla hlavou a mě bylo jasné, že přít se s ní nemá smysl, ,,nehádejte se se mnou, slečno Evansová. Vím to, všichni mají kruhy pod očima a sotva se nesou na nohou. Studenti Havraspáru byli chyceni po večerce. Vím, že včerejší akci, ať už se dělo cokoliv, zorganizovali Potter a spol. Ale už to nebudu řešit a nepotrestám je. Jednak se nic nestalo a jednak jste mi odpřísáhla, že jsou na pokoji a já vám jako primusce musím věřit. Ale je to naposledy, co vám to takhle promíjím, už mi vždy po pravdě nahlásíte, co dělají. Jinak si ponesete své následky. Nedovolte, aby jste spadla na stejnou úroveň." A bez dalšího slova odešla. Nestihla jsem na to ani nějak reagovat. Vyschlo mi v krku, chtěla jsem si udržet místo primusky, protože to přináší spoustu výhod a zvláštní ocenění školy. Ale bylo mi proti srsti práskat a nechtěla jsem, aby mě lidi měli za donašeče. Perou se ve mě dvě Lily. Ta první mě provází od prvního ročníku, je zodpovědná a snaživá, učí se a dělá vše co se má. Ale po včerejší noci se ve mě probudila i ta druhá Lily, která dopusud byla utlačovaná do pozadí, která se nechce stále jen učit a dodržovat pravidla, chce něco zažít, chce být stejná jako osatní.

Zrzka a jelenPřečti si tento příběh ZDARMA!