#17

10.3K 981 380

1. "Tatilde ne yaptınız çocuklar?"

+9 klasik öğretmen itemi

SANA NE? Dönem başı geliyor ve öğretmenin ilk sorduğu soru "Tatilde ne yaptınız?" Yav sana ne Müslüman? Birde hepimizi tek tek kaldırıp söyletiyorsun. Umurunda olduğundan değil de, klasikleşmiş bir ritüel gibi bir şey oldu bu. Sınıfın yarısı bütün tatil yatmış işte, birde hiçbir şey yapmadığımızı söyleyince cevabı beğenmiyor. Evin içinde ne yapılabilir? Turneye mi çıkayım, dergilere röportaj mı vereyim? Anlatmasanız terbiyesizlik gibi görünüyor, anlatsanız hayatınızdan kesit vermek istemiyorsunuz. Çünkü bu öğretmeni ilgilendiren bir şey değil. Artık her dönem başında yapmadığım sosyal aktiviteleri yapıyormuş gibi anlatmaktan cehenneme giderim herhalde.

2. "Hâlâ kelimesini hala olarak yazan insan."

Hiç çekinmeden söylüyorum salaksınız. Burada bana -da ayrı yazılır -ki birleşik olacak diyen insan hâlâ yerine hala yazıyor. Allah aşkına kızın kitabını milyonlarca kişi okumuş, hatta kitap basılmak üzere Wattpad'den kaldırılmış kitapta hala yazıyor. Bu kitaptan ne hayır gelir? Görürseniz bırakın okumayın o kitabı, o kitabın yazarından da yazdığı kitaptan da hayır gelmez. Bakın güzel kardeşlerim, zeki vatandaşlar belli bilmiyorsunuz hayrına anlatayım:

Türk Dil Kurumu'nun belirlediği sözlüğe göre hala kelimesi 'babanın kız kardeşi' olarak geçer. Hâlâ ise henüz kelimesinin anlamını karşılar. İkisinin arasındaki fark dünyalar değil galaksiler kadardır. Ayrıca ben bir kitapta hala kelimesini görürsem onu direk babanın kız kardeşi olarak algılarım. Örnek olarak:

"Seni seviyorum Atilla fakat hâlâ bu davranışlarından vazgeçmiş değilsin."

Seni seviyorum Atilla fakat henüz bu davranışlarından vazgeçmiş değilsin.

"Seni seviyorum Atilla fakat hala bu davranışlarından vazgeçmiş değilsin."

Seni seviyorum Atilla fakat babanın kız kardeşi bu davranışlarından vazgeçmiş değilsin.

Çaktınız köfteyi?

Amacım size bilgiçlik taslamak değil, sizin yorumlarınızdan sonra ben oturup dil bilgisi çalıştığımı bilirim. Ama gelip burada yalnız yerine yanlız, hâlâ yerine hala yazan arkadaş bana laf atmasın. *melek emojisi*

3. Altı kırılan dondurma külahı.

Dondurma yerken altı kırılan külah ve oradan akıp giden dondurma, kırılan yeri emmek... Büyük bir dram bu. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlardan bir tanesi...

4. "Ben cennete gidiyorum, siz yanacaksınız hahaha."

BAZI kapalı arkadaşlar kapanınca cennete gideceğini zannediyor sanırım. Öyle tribe girenler var. Hayırlı olsun kapanırken beyninizi de kapatmışsınız yanlışlıkla. Açık kadınların hepsi cehennemlik, hatta erkekler bile, ama size cennet garanti. Böyle bir şey söylemenin bile günah olduğunu bilmeyen arkadaş din zırvası yapmasın. Bu tür insanlar yüzünden toplumda türbana karşı bir ön yargı var, layığıyla kapanan insana bile bok atıyor millet. Fakat para ile imanın kimde olduğunu belli olmaz sayın zeki arkadaşlar. Ayrıca her durumu dine bağlayıp milleti korkutan insan açık şekilde yobazdır. Onu yapma günah, şunu yapma çok günah cehennemde yanacaksın hadi bakalım. Benim günahımın derdi sana mı düştü?

Japonlar; ne Hristiyan, ne Musevi, ne Müslüman, ne bir peygamberleri, ne de bir kutsal kitapları var. Ama inandıkları insani değerler ile bütün dünyaya ders veriyorlar. Bu yüzden 'insan olmak' çok başka bir şey.

5. Israrla mesaj gönderen insan.

Mesajı atıyor, bir dakika geçtikten sonra cevap gelmeyince on tane mesaj gönderiyor ve gönderdiği mesaja altı saniyede geri bildirim almak istiyor. Bazıları var utanmasa milletin kafasına silah dayayıp mesaj yazdıracak. Konuşmak istemiyor belki, daha önemlisi işi var belki? Bu nasıl bencil hayat, nasıl aptal bir düşünce? Cevap verene kadar mesaj gönderiyor, insanı bıktırıyor. Zorla konuşunca da konuşmanın her yerinden belli oluyor bu. Fakat arkadaş anlamak istemiyor, yüzüne söylendiği zaman: "Kimse bni sevmyr güçlü kalamadm Demi.ss."

6. Karşı cinse hakaret etmeyi seven Türk halkı.

Rus kızları harika ve Calvin Klein modelleri mükemmel değil mi? Ama Türk kızları hep kezban, erkekler abazan ve tipsiz. Sonra kızlardan "Senin anan Rus mu?" diye aptalca bir yorum, erkeklerde de kızlara karşı küfür. İleride sizin evleneceğiniz kızlar Rus olacaksa lafım yok ama yine evlilik yaşı geldiği zaman birbirimize kalacağız. Ayrıca sadece Türk olmanın bile ne kadar büyük bir şeref olduğunu anlamayan insana üzülürüm ben. Erkekler o kadar abartıyor ki sanki kızlar mülteci kampındaki erkekler gibi geziyor ortada. Kızlar zaten Türk erkeklerini beğenmiyor. Bir insanın dış görünüşüyle dalga geçen insanlar burada birbirine ön yargıyla ilgili ders vermeye çalışıyor, yazık.

7. Gördüğü her Arapça yazıyı dua zanneden halk.

Welcome 2 Turkey.

Türk halkının kafa yapısını tek cümlede açıkladım az önce. Halkımız dininin yazıldığı kutsal kitabın dilini bilmemekle birlikte gördüğü her Arapça yazıyı dua zannederek ellerini açıyor. Bu biraz şaşırtıcı bir olay. Ayrıca cahillik seviyemizi gözler önüne seren oldukça trajikomik bir durum.

8. Saçma isimli yiyecek markaları.

Oturup düşündüm, neden Eti Cin diye? Niye? Ardından firmaya nedenini soran bir mail gönderdim. Hayırlısı...

Bu isim hakkında herhangi bir sempatim yada ön yargım yok. Sadece cin demeye bile korkan bir toplumda böyle bir yiyecek markası biraz garip durmuş. Eti üç harfliler...

+Neden Eti Cin?

-İçinde cin eti varda ondan.

Ve toplumun espri anlayışı koşarak uzaklaşıyor.

9. Otobüste avazı çıkana kadar ağlayan bebek.

Uzun bir otobüs yolculuğu, hava kararıyor, tam uykuya dalacağınız sırada sessizlikleri bölen bir bebek ağlaması. Ağlaması demek yanlış olur götü yırtılana kadar çığırmak daha doğru. Ardından kaçıp giden uyku ve bebek susana kadar beyninizi tırmalayan o rahatsız edici ses... Sayın bebek, bütün gün mal gibi etrafa baktın ve bağırmak yeni mi aklına geldi? Ailen her şeyinle özenle ilgileniyor ama sen yine ağlamayı tercih ediyorsun. Sen büyüdüğünde otobüs yolculuğu yaparken umarım ağlamayı hobi haline getirmiş bir bebek ve annesi yanına oturur. Gelecek vadeden bir beddua ettim, çok ilginç.

10. Toplumda yükselişe geçen ne varsa onu seven arkadaşlar.

"Nutella modası varken en sevdiğin şey Nutella'ydı. Nutella modası bitip çiğ köfte modası başlayınca en sevdiğin şey çiğ köfte oldu. İsmini bile duymamışken bir anda Vans için ölüp bitmeye başladın. Başka kimse kalmamış gibi, sırf ismi çok geçiyor diye, Lana Del Rey en sevdiğin şarkıcı oldu. Tumblr'da ve Facebook'ta en çok ismi geçen dizilerin bir numaralı fanatiği oldun. Milyonlarca kitap arasından nedense sosyal medyada ismi en çok geçen yazarın en meşhur kitabı en sevdiğin kitap olmaya başladı. En son Cin Ali okumuşken, bir anda yağmur yağarken kahve eşliğinde kitap okur oldun. Ülke, vatan gibi kavramlar umurunda bile değilken en büyük vatansever sen oldun. Facebook'ta düne kadar ördek gibi poz verdiğin fotoğraflar ile yarım kilo makyajla 'ev hali' diye etiketlendiğin fotoğraf paylaşılırken şimdi bunu yapanlarla dalga geçer oldun. Özel birisi falan değilsin, sadece koyun sürüsünün bir parçasısın."

Alıntıcık yaptım size, hepinize iyi günler.

Çok Güzel Hakaretler BunlarBu hikayeyi ÜCRETSİZ oku!