ÖNEMLİ DUYURU

12.9K 391 85
                  

Herkese selam! Nasılsınız?

Uzun zamandır buraya bölüm gelmiyor, bildiğiniz üzere bu Avery serisinin ilk kitabı ve final yaptı. İkinci kitaba profilden ulaşabilirsiniz bu arada, bunu da belirtmek istedim çünkü hâlâ ikinci kitap neden çıkmadı, devam etmeyecek misin gibi sorular alıyorum. İkinci kitap çıktı arkadaşlar ve devam ediyor.

Şimdi gelelim önemli duyurunun sebebine. Koruyucunun bölümlerini kaldırıyorum. Evet, doğru okudunuz bu kitabın bölümlerini sileceğim. Kitabı yayından tamamen kaldırmayacağım, düzenlemeye alacağım. Düzenleme bittiğinde yeniden yayınlayacağım.

Çünkü bu kitabın çok fazla eksiği var. Konu bakımından değil elbette. Ben kitabımın konusunu seviyorum ve güveniyorum fakat yazım hataları, aceleye getirilmiş bölümler var. Eminim birçoğunuz fark etmiştir, kitabın olay örgüsüne öyle kaptırmışım ki kendimi karakterleri yeterince iyi tanıtamamışım, duyguları yansıtamamışım. Hayalimdeki Aria Torres'i tam olarak aktaramamışım.

Ben bu kitabı 16 yaşımda kurgulamaya başladım. Zihnimde olaylar dönüyordu, kendi kafamda yazıp çiziyordum, karakterler yavaş yavaş canlanıyordu fakat bir türlü elime kalem alıp yazıya dökememiştim. Neden inanın bende bilmiyorum. Belki umursamaz yanıma denk geldi, çünkü çok hayalperesttim, bu düşüncelerimin de sıradan basit hayallerden ibaret olduğunu sandım; belki de kendime inancım yoktu.

Yazıya dökmeye ise 17 yaşımda başladım. O zaman bile taslak halinde değildi. Bir defteri açıp boş boş baktığımı sonra da kenara köşeye tek bir kelime yazdığımı anımsıyorum; Aria. Neden bu ismi seçtim, nereden aklımda kaldı bilmiyorum ama henüz olaylar tam oturmamışken, kitabı yazmaya karar vermeden önce bile ana karakterin ismi belliydi.

Sonrasında devam etmedim, yazmadım. Haftalar geçti üzerinden, o deftere yazdığım isim dikkatimi çekti. Bu kez oturdum ve yazmaya başladım. Koruyucu, son Avery, Aria Torres.

Böyle başladı bu kitabı yazmaya başlama hikayem. Henüz on yedi yaşındaydım, kelimeleri kullanma şeklim dahi öylesine acemiceydi ki bunun ben bile farkındaydım. Yine de küçük düzenlemeler yapıp burada paylaşmak istedim.

Burada ilk paylaştığımda yaşım on sekizdi. Kararsızdım, hikaye okunmuyordu. Silmeyi düşündüm hatta ama bir dürtü beni engelledi. Başlarda bu kadar okunmaya ulaşabileceğimi düşünmedim. Sadece kendimi denemek, geliştirmek istedim.

Zaman geçtikçe okunma arttı. Bir şekilde öyle böyle kitabı tamamladım. Uzun süredir aklımı kitabı düzenleme fikri kurcalıyordu ama açıkçası vakit ayıramamıştım. Okunma sayısı arttıkça durum değişti ve bir şekilde az da olsa vakit yaratarak bölümleri düzenlemeye almaya karar verdim. Olay akışını fazla değiştirmeyeceğim. Yalnızca küçük değişiklikler yapmayı, hataları düzeltmeyi planlıyorum.

Belki bazı olayları biraz erkene çekerim, yeni birkaç detay eklerim bilmiyorum. Ama bölümler 10 Ocak tarihinde kaldırılacak. Düzenleme ne kadar zamanımı alır, bölümleri yeniden ne zaman atarım inanın hiçbir fikrim yok. Bu yüzden kesin bir tarih vermek istemiyorum.

İkinci kitap devam ediyor, oraya yazdıkça bölüm atmaya devam edeceğim. Ayrıca İzdüşüm adlı yeni bir hikayeye başladım. Bu süreçte dilerseniz ona göz atabilirsiniz. Onun akıbeti ne olacak bilmiyorum ancak ana karakteri şimdiden öylesine benimsedim ki, hikaye yarım kalsa, bir gün yine oraya dönerim çok iyi biliyorum. Ah Alçin... Sen kaleme aldığım en güçlü karakter olacaksın galiba. Onu yazarken ben bile kendimi çok daha güçlü hissediyorum.

Konuya dönecek olursak kitabın bölümleri söylediğim gibi bu hafta sonu kaldırılacak. Wattys 2020 paranormal kategorisinde ödül almış, biliyorsunuz. Nasıl oldu bilmiyorum, ben bile bu kitabın o kadar iyi olmadığı kanısındayım. Gerçekten hiç beklemiyordum, ödül aldığımı gördüğümde çok şaşırdım ve mutlu oldum.

Henüz yolun başında olduğumu düşünüyordum ama hayır, ben bu yolun başında bile değilim. Ben o yolu uzaktan izliyordum, yavaş yavaş adımlamaya başladım. Kendime ne zaman bu işte iyi olduğumu söylesem içimden bir ses araya giriyor ve diyor ki, hayır Zeynep sen çok daha iyi olabilirsin, sen daha iyi yazabilirsin bu hiçbir şey.

Yıllardır kurguladığım bu kitabın yeri bende çok ayrı, çok fazla emek verdim. Nereden baksam dört yıl önce kurgulamaya başladım ve insan dört yılda kendini çok fazla geliştirebiliyormuş, bunu da bu kitap sayesinde öğrendim ben.

Umarım anlatmak istediklerimi anlamışsınızdır. Bugüne kadar olan destekleriniz, iyi veya kötü yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

Olay akışında fazla değişiklik yapmayacağım ama söylediğim gibi bazı yeni olaylar eklenebilir. Kesinlikle gidişat ve sonuç değişmeyecek! Ama size birkaç sorum olacak, yorumlarda fikirlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum. Çünkü sizler yalnızca okur değilsiniz benim için, yürüdüğüm yolda bana eşlik edenlersiniz. Yoldaşlarım oldunuz.

İyi ki varsınız ve iyi ki yürüdüğüm bu yolda yanımdasınız. Kendinize çok iyi bakın.

Sorular:

Hikayede bir detayı değiştirme şansınız olsaydı bu hangisi olurdu?

Olay örgüsünde ne gibi değişiklikler olsun isterdiniz?

Sizce bazı olaylar daha öne çekilmeli mi?

Kitapta sizi rahatsız eden noktalar var mıydı, varsa neydi?

Hangi karaktere kitapta daha fazla yer verilmesini isterdiniz?

Bölümleri yazdıkça atmamı mı yoksa tamamı bittiğinde hepsini birden yayınlamamı mı istersiniz?

Avery: Koruyucu Hikayelerin yaşadığı yer. Şimdi keşfedin